EGE ROV TAKIMI

Ege ROV Takımı ilk projesiyle TEKNOEST 2020 İnsansız Sualtı Sistemleri yarışmasına katılıp 4.’lük elde edip finale kalmaya hak kazanmıştır. Takım katıldığı ilk yarışma tecrübesi ve yaptığı çalışmalar doğrultusunda 2021 yılında aynı kategoride tekrar yarışıp TEKNOFEST prestij ödüllerinden olan “En İyi Takım Ruhu” ödülü kazanarak Ege Üniversitesi’nin ilk ve tek ödüllü takımı olmuştur.

Takımın amacı su altı araştırmaları, askeri ve sivil uygulamalarda doğal ve çevresel kaynakların korunması ve incelenmesi gibi çeşitli amaçlar doğrultusunda görevini otonom olarak yerine getirebilecek sualtı aracı üretmeyi hedeflemektedir.

Bu altyapıyla ve hedeflerle yola çıkan Ege ROV Takımı; mekanik biriminde su altı koşullarına uygun ürün geliştirebilme, malzeme ve dinamik analiz, CAD, üretim ve prototipleme, elektronik biriminde gömülü sistemler ve haberleşme protokolleri, yazılım biriminde görüntü işleme, otonom kabiliyetler ve yapay zekâ üstüne çalışmalar yürütmektedirler. Teknik altyapısının yanı sıra kurumsal ilişkiler ve sponsorluk birimimizde de proje gereksinimlerinin karşılanabilmesi ve uygun ortam koşullarının sağlanabilmesi için faaliyetler yürütülmektedir.

SAVTEK ROV takımı
SAVTEK ROV takımı

Takımın yapmış olduğu proje çalışmalarının yanında bu alanla ilgili ve çalışmalara katılmak isteyen öğrencilere de gerekli eğitimleri sağlayarak donanımlı potansiyel takım üyeleri yetiştirmektedir.

Güç geçtikte genişleyen ve tecrübe kazanan takım, milli teknolojiye katkı sağlayıp ülkemize katma değer sağlayacak projeler üzerine araştırmalarına devam etmektedir.

SAVTEK ROV takımı